blog

SDG Summit 2024 – Kritikák és új kezdet

Szeptemberben New York-ban került megrendezésre az SDG Summit 2024, ahol a világ vezetői, vállalatok és civil szervezetek gyűltek össze, hogy értékeljék a Fenntartható Fejlődési Célok (SDG-k) eddigi teljesítményét, és megvitassák, hogy milyen lépések szükségesek a 2030-ra kitűzött célok eléréséhez.

Hol tartunk?

A hivatalos beszámolók szerint a fenntartható fejlődési célok megvalósítása nagyon nehezen halad. Globálisan az SDG-k célkitűzéseinek csupán 16%-a van úton afelé, hogy 2030-ra megvalósuljon. A fennmaradó 84%-ban korlátozott előrelépés vagy visszaesés tapasztalható.

Olyan mértékben kell beruházni a fenntarthatóságba, mint még soha.” – hangsúlyozta a csúcstalálkozón António Guterres, az ENSZ főtitkára, egyben sürgős cselekvésre szólította fel az esemény résztvevőit.

Ezért az SDG Summit 2024 fő célkitűzése az volt, hogy minden ország nagyobb erőforrásokat mozgósítson az SDG-k megvalósítására, hiszen több kritikus hang is hangsúlyozta, hogy a finanszírozás jelenlegi formája elégtelen.

Quo vadis SDGs?

A „Pact for the Future” dokumentum a SDG Summit 2024 legfontosabb eredménye, mely vállalásokat fogalmaz meg a 2030-ig tartó időszakra vonatkozó menetrend végrehajtásának felgyorsítására. A főbb pontok a következők:

  • Cselekvés a fenntartható fejlődésért: Ambiciózus lépések a fenntartható fejlődési célok elérése érdekében, különösen a szegénység és az éhezés felszámolásának előtérbe helyezésével.
  • Pénzügyi hiányosságok: Rendkívül fontos az SDG-k finanszírozási hiányosságainak megszüntetése.
  • Klímavédelmi fellépés: A dokumentum kiemeli az éghajlatváltozás elleni küzdelemre, a biológiai sokféleség megőrzésére és az ökoszisztémák helyreállítására irányuló sürgős intézkedéseket.
  • Nemek közötti egyenlőség: A Pact for the Future nagy hangsúlyt fektet a nemek közötti egyenlőség elérésére, valamint a nőkkel és lányokkal szembeni erőszak és megkülönböztetés felszámolására.
  • Globális kormányzás és béke: A paktum megerősíti abban az olyan multilaterális intézményeket, mint az ENSZ, hogy választ tudjanak adni a felmerülő globális kihívásokra, beleértve a békét és a biztonságot fenyegető veszélyeket is. A megállapodás hangsúlyozza továbbá a nemzetközi együttműködés szükségességét olyan területeken, mint a technológia, az innováció és a fiatalok bevonása.

A Vantage Point szerepe

Ügyvezetőnk, Tomaj Zsófi két éven keresztül részt vett az SDG-k kialakításának tárgyalási folyamatában a célok kidolgozásáért felelős társelnök mellett. Cégünk ezért kiemelt tudással rendelkezik az SDG-k kapcsán. A globális célrendszer kialakításának ismerete és a közös célok megvalósítása vállalati partnereinkkel folytatott munka során is megjelenik.

A Vantage Point elkötelezett amellett, hogy ügyfelei és partnerei számára olyan fenntarthatósági megoldásokat kínáljon, amelyek hozzájárulnak a globális célok eléréséhez is.

Az SDG Summit 2024 ismételten emlékeztetett minket arra, hogy a fenntarthatóság nem csak globális szinten alapvető követelmény, hiszen az SDG-k eléréséhez minden szereplőre szükség van, beleértve a vállalatokat is.