gyakran ismételt
kérdések
see beyond
compliance
Miért válasszam a Vantage Pointot?
Ott és úgy lépünk be egy vállalat életébe amikor és ahogyan szükség van ránk. Szolgáltatásainkat az Ön cégének egyedi igényeihez igazítjuk, és olyan megoldásokat kínálunk, amelyek valós üzleti előnyöket nyújtanak. Fontosnak tartjuk a jogszabályi megfelelést, de legalább akkora hangsúlyt fektetünk a fenntarthatóság hosszú távú beépítésére. A téma iránt elkötelezett szakértőink az ESG területén szerzett széleskörű tapasztalatokkal rendelkeznek, akik úgy segítenek a fenntarthatósági célok elérésében, mintha a cégének belső ESG csapata lennének.
Mi a különbség az ESG és fenntarthatóság között?
Az ESG (Environmental, Social, Governance) egy konkrét keretrendszer, amely a környezeti, társadalmi és irányítási szempontokat integrálja a vállalati stratégiába. A három pillére azt mutatja meg, hogy egy vállalat mennyire fenntarthatóan működik ezekben a dimenziókban. A fenntarthatóság ennél tágabb fogalom, amelynek lényege a vállalat működésének hosszú távú életképességét jelenti, figyelembe véve annak környezeti, társadalmi és gazdasági hatásait.
Mi az ESG beszámoló és a fenntarthatósági jelentés közötti különbség?
Az ESG beszámoló és a fenntarthatósági jelentés közötti különbség alapvetően a jogszabályi előírásokból és a tartalmi fókuszból fakad. Az ESG beszámolót a 2023. évi CVIII. törvény szabályozza. Tartalmát tekintve a beszámoló a kötelezett vállalkozások auditált dokumentációja az előző üzleti évi, fenntarthatósági célú átvilágítási kötelezettségeiknek teljesítéséről.
Ezzel szemben a fenntarthatósági jelentés a CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive) irányelvei alapján készül és a számviteli törvény által szabályozott. Ez a jelentés átfogóbb képet ad a vállalat fenntarthatósági törekvéseiről, beleértve az ESG keretrendszer elemeit is, de kiterjed a hosszú távú gazdasági fenntarthatóságra és egyéb környezeti és társadalmi hatásokra is. A CSRD jelentés célja, hogy a vállalatok fenntarthatósági teljesítményét egységes és átlátható módon mutassa be, lehetővé téve az összehasonlíthatóságot és az átláthatóságot a különböző iparágakban és régiókban.
Részletes jogi elemzést az ESG beszámoló és fenntarthatósági jelentés különbözőségéről itt olvashat.
Kire vonatkozik az ESG törvény?
A köznyelv által ESG törvénynek nevezett jogszabály az alábbi vállalatokra vonatkozik:
- közérdeklődésre számot tartó nagyvállalkozások
- a törvényi feltételeknek eleget tevő további nagyvállalkozások
- a közérdeklődésre számot tartó kis- és középvállalkozások
A fenntarthatósági célú átvilágítási kötelezettségekre vonatkozó rendelkezéseket a fenti vállalatcsoportok eltérő ütemben kell, hogy alkalmazzák.
Felhívjuk a figyelmet arra, hogy az ESG kérdések túlnyúlnak a hivatkozott törvényen. A fenntarthatósági jelentések követelményrendszerét a számviteli törvény szabályozva.
Mit jelent az ESRS/CSRD?
Az ESRS (European Sustainability Reporting Standards) és a CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive) az Európai Unió által bevezetett szabványok és irányelvek, amelyek célja a vállalatok fenntarthatósági jelentéseinek egységesítése és átláthatóságának növelése. Ezek a szabályok előírják, hogy a vállalatok részletesen beszámoljanak fenntarthatósági gyakorlataikról és eredményeikről. Az ESRS az CSRD irányelv része, amely meghatározza a vállalatok számára kötelező fenntarthatósági jelentési követelményeket.
Kire vonatkozik az ESRS/CSRD?
Az ESRS/CSRD előírásai elsősorban a nagyvállalatokra és tőzsdén jegyzett cégekre vonatkoznak, de az új irányelvek értelmében egyre több közép- és kisvállalkozásnak is meg kell felelnie ezeknek a szabályoknak, különösen akkor, ha részét képezik egy nagyobb vállalat beszállítói láncának.
A fenntarthatósági jelentés és a ESG beszámoló kötelezetti köre azonos.
Mitől leszek elkötelezett vállalat?
Az elkötelezett vállalatok azok, amelyek nemcsak a jogszabályi megfelelésre törekszenek, hanem mélyen elkötelezettek a fenntarthatóság mellett. Ezek a vállalatok beépítik a fenntarthatósági szempontokat minden üzleti folyamatukba, folyamatosan keresik az új lehetőségeket a fenntarthatósági teljesítményük javítására, és aktívan kommunikálják eredményeiket a partnerek, ügyfelek és a nyilvánosság felé.!